Stories of Design Innovation: from Kortrijk to Kaunas

Tai ypatingos dviejų kūrybinių UNESCO Dizaino miestų – Kauno ir Kortreiko – bendradarbystės istorija.

Dėka Flandrijos vyriausybės suteiktos paramos šalies įmonės kartu su Lietuvos ir Belgijos dizaineriais turėjo progą 1 metus – 2021–2022 m. – vystyti naujus produktus ir paslaugas, taikant licencijuotą Designregio Kotrijk dizaino inovacijų programą „5X5®“ bei siekiant padidinti mažų ir vidutinių įmonių konkurencingumą.

Parodoje pristatomi 5 jau anksčiau Belgijos įmonių – AVC Gemino, Eliet, European Spinning Group, Akomo, Novy – sukurti gaminiai. Tarp jų – unikalus gartraukis-šviestuvas, vartotojui draugiško dizaino medienos smulkintuvas, akustinių savybių turintis sėdmaišis, žiedinio dizaino sportiniai bateliai ir lanksčias erdvės skaidymo galimybes užtikrinanti modulinė profilių sistema su puikia garso izoliacija (52 dB). Pastarasis gaminys 2021 m. pelnė dizaino „oskarą“ – „Red Dot Award“ apdovanojimą.

5 Lietuvos įmonės – Barker Textiles, IDDO slow living, Tiekimo projektai, LITAO Consultancy Group, Gravera – bendradarbiaudamos su vietos ir Belgijos dizaineriais bei užsienio partneriais ekspozicijoje pristato naujus – šios programos rėmuose gimusius produktus bei paslaugas: kapsulinę tvarios mados kolekciją, originalius baldus balkonų ir terasų erdvėms, suvenyrų liniją jaunimui, maisto produktų plėtrą į Azijos rinką skatinantį įrankį bei skaitmenines stiklo „tatuiravimo“ galimybes – istorijas vertas dėmesio ir sėkmingos ateities.

Paroda veiks:

Spalio 7–14 d. 

Kauno Žalgirio arenoje, I a. erdvėje prie amfiteatro | 10–18 val.

Spalio 18–31 d. 

Vytauto Didžiojo universitete, Donelaičio g. 52, I aukšto fojė | 10–20 val. 

Paroda yra „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ dizaino programos ir Flandrijos vyriausybės finansuojamos Dizaino inovacijų programos „5×5® Kaunas“ dalis. 

Projektą/parodą įgyvendina Lietuvos architektų sąjungos (LAS) Kauno skyrius kartu su „Designregio Kortrijk“ (Belgija, Flandrija)

Kuratoriai: Jūratė Tutlytė, Stan Dewaele

Dizainas: Sandra Kasperavičienė

 

WARMER – TRANSFORMER  #1-4

Keturių dalių kapsulinė mados kolekcija ⎼ šildantys, transformuojami, nuo lietaus saugantys ir tamsoje matomi aksesuarai kiekvienam. Tvarūs, nes gaminami iš įmonės gamybos likučių. Kaskart kitokie,  išskirtiniai ir unikalūs.

Capsule collection of fashion accessories ⎼ warming, transformable, waterproof and visible at night. Sustainable, made out of the company’s leftovers. Different, exclusive and unique every time.

Įmonė: Barker Textiles

„Barker Textiles“ yra aukštos kokybės namų tekstilės gamybos įmonė ir B2B paslaugų teikėja. Įmonė yra gerai žinoma ne tik dėl aukštos kokybės vilnos ir medvilnės antklodžių, bet ir kaip lankstus partneris įgyvendinant kliento idėjas. Nuo dizaino eskizo iki pakuotės ir net efektyvios logistikos pasaulio mastu.

Įvairių tipų vilnos ir medvilninės antklodės, sertifikuotos kaip Woolmark, Oeko-Tex Standard 100 I klasė. Suvokdama naudojamų medžiagų vertę įmonė siekia dirbti efektyviai bei panaudoti net ir gamybos atliekas. Pirmieji žingsniai šioje tvarumo srityje buvo padaryti naudojant regeneruotus vilnos siūlus, pagamintus iš vienos rūšies gamybos atliekų. „5×5 Kaunas“ projektas įkvėpė žengti pirmuosius žingsnius naujoje dizaino kryptyje ir sukurti kapsulinės mados liniją – aksesuarus, kurių gamybai naudojama perdirbta vilna.

Dizainerė: Vida Strasevičiūtė

Esu tvarios mados dizainerė. Tvarumas ir cirkuliacija drabužių pramonėje buvo pagrindiniu mano susidomėjimu magistrantūros studijose ir tęsėsi plėtojant „Upcycled by LT“ prekės ženklą. Bendradarbiavimas su įmone „Barker Textiles“ šiame projekte padėjo man tobulinti žinias ir įgūdžius platesniu mastu, planuoti tvarią gamybos liniją ateičiai ir netgi tapti įmonės dalimi – šiuo metu esu įmonės plėtros vadovė.

LEAF

Lauko baldų kolekcija, įkvėpta gamtos formų – saulės ir mėnulio – panašumų ir skirtybių, pastovumo ir nuolatinio kismo. Tai dviejų šalių, dviejų kultūrų susijungimas ir žaismė. Vienas kitą papildydami baldai kuria skirtingus derinius bei kompozicijas. Skirti balkonų ir terasų erdvėms.

Kolekcija pagaminta iš nerūdijančio plieno, kuris pasiduoda jam patikėtam vaidmeniui ir tobulai įkūnija plokščias, lenktas, apvalias ar kampuotas LEAF kolekcijos formas.

Kolekcija sukurta tarp Belgijos ir Lietuvos: belgų dizainerio Bart Van Houcke, dizainerės Rūtos Lendraitytės Utallos, inžinierių Dariaus Dorelaičio, Gintaro Kubiliaus bei visos IDDO komandos. Kurta, gaminta bei tobulinta neskaičiuojant laiko. 

Įmonė: IDDO slow living

IDDO slow living prekės ženklo tikslas yra propaguoti vietinius amatus, tradicijas, kultūrinį identitetą bei įlieti tai į modernų šiandienos gyvenimą. Kuriame baldus ir namų aksesuarus iš natūralių medžiagų, kurios atspindi ilgametes tradicijas ir šiuolaikinio gyvenimo būdo tradicijas. Gimėme iš meilės etno tradicijoms bei dizainui. IDDO yra lietuvių prekės ženklas, šeimos verslas vadovaujamas įkūrėjos, kūrybos vadovės Ievos Dorelaitienės bei jos vyro Dariaus Dorelaičio, atsakingo už gamybinius procesus.

Pačioje pradžioje produktų kolekcijas kūrėme patys, dabar mes džiaugiamės ir didžiuojamės galėdami bendradarbiauti su tarptautiniais, inovatyviais dizaineriais ir pristatyti jų sukurtus produktus ar produktų šeimas. Erdvė, kurioje gyvename ar leidžiame laiką, yra labai svarbi mūsų emocinei harmonijai. IDDO filosofijos esmė – kasdieniai ritualai, autentiškas santykis, tarpusavio ryšys. Mes žavimės esencializmu kaip gyvenimo būdu bei kasdienybės filosofija – mažiau daiktų, bet tokių, kurie džiugintų kiekvieną dieną ir būtų esminiai malonesnio ir sąmoningesnio gyvenimo elementai. 

Dizaineriai

Bart Van Houcke

Esu Bart Van Houcke, produkto dizaineris iš Belgijos. Studijavau ir mokinausi produkto dizaino, kurį laiką dirbau tarptautinėse Belgijos įmonėse, o 2014 metais įkūriau savo dizaino studiją „Achoo studio“, dabar dirbu savarankiškai įvairiose įmonėse, kurios priima mano, kaip produkto dizainerio, patirtį. 

Manau, kad yra labai svarbu pagrįsti, kaip ir iš kur atsiranda forma. Aš tvirtai tikiu gerai žinomu posakiu form follows function. Kokia prasmė formos, jei ji nėra funkcionali? „Achoo studio“ pagrindinė vertybė ir įsipareigojimas – suderinti formą su funkcionalumu, novatoriškumu bei laikui nepavaldžiu dizainu. Tik tokiu būdu sukuriami produktai, turintys pridėtinę vertę ir atskleidžiantys visus privalumus.

Rūta Lendraitytė Utalla

Esu lietuvių dizainerė, dirbanti su interjero, mados ir produkto dizainu, Vilniaus dailės akademijoje baigiau dizaino magistro studijas. Gyvendama dizaino pasaulyje, sukūriau ne vieną autorinę kolekciją bei prisidėjau prie daugybės kūrybinių projektų. Šiuo metu esu prekės ženklo IDDO dizainerė. Laimėjusi mados renginį „Mados injekcija“, patekau į Lietuvos profesionalių dizainerių bendruomenę, taip pat priklausau ADC*E Europos dizainerių bendruomenei. 

Mano filosofija remiasi šiuolaikiškumo ir rafinuotumo įkūnijimu. Matau gyvenimą skirtingomis kryptimis per ramybę. Vertinu tikrus dalykus, žaviuosi kultūra bei estetika. Tikiu savita kūryba per malonumą ir lengvumą, liekant ištikima sau. Pagarba sau bei kitiems. Išjautimas kiekvienos įmanomos detalės, pateisinant ją prasmės aspektu, kuriant dalykus, kurie gali pasitarnauti žmogui bei pakylėti sielą. Kūryba man – tai besąlygiškas atsidavimas dizainui, menui, kokybei bei elegancijai. 

China Challenge

Maisto produktų eksporto plėtrą skatinantis įrankis – B2B pardavimų simuliatorius produktų eksportui iš Europos į Aziją. Sukurtas remiantis daugiau nei 1000 sėkmingų sandorių, vietos kultūros bei gyvenimo būdo įpročių pažinimu. Ilgalaikės prekybos su Azijos rinkomis užtikrinimui. 

Įmonė: LITAO Consultancy Group

LITAO įmonę 2015 m. įkūrė Lina Bartusevičiūtė, siekdama padėti kinų ir europiečių verslo pasauliams susikalbėti ir sėkmingai bendradarbiauti. Nuo to laiko daugybei įmonių Lina padėjo kur kas geriau suprasti Kiniją ir Kinijos verslo kultūrą, pasiremdama savo kinų kalbos ir kultūros žiniomis. 

Šiandien įmonė specializuojasi Europos maisto ir gėrimų gaminių ir prekių ženklų patekimo į Kinijos rinką srityje. 2022 m. LITAO sukūrė „The China Challenge“ – patentuotą įrankį, analizuojantį bet kurios įmonės, siekiančios vykdyti verslą daugiausiai gyventojų turinčioje pasaulio šalyje, Kinijos ir eksporto įgūdžius.

Dizaino komanda: Jonas Liugaila x Regina Terekė, Toma Kanytė, Aušra Zuzevičiūtė, Jurgita Babilčiūtė, Gabrielė Dvilinskienė

Woolf

Žvilgsnis iš šalies. Nauja suvenyrų linija Vilniui ir Lietuvai sugalvota Belgijoje. Tai geležinio vilko legendos įkvėptas vertimas į šiuolaikinio, lengvai suprantamo dizaino kalbą. Sukurta jaunimui, kad išsiskirtų, atrodytų stilingai ir nešiotų su pasididžiavimu.

Įmonė: Tiekimo projektai

Dizaineriai: Peter Van de Sijpe x Stijn D’Hondt – Heren Loebas

Glassttoo

Stiklo tattoo ⎼ ilgaamžės skaitmeninės keraminės spaudos ant stiklo galimybės. Tarsi menas ant architektūros kūno: kerinčiai individualus, nuo vidaus erdvių lig fasadų. Gali būti ryškus, bet ypač žavus optinių raštų subtilybėse.

Glass tattoo: the long-lasting possibilities of digital ceramic in-glass printing. Like making art on the body of architecture: fascinatingly individual, from interiors to facades. Can be colourful but offers special charm in the subtleties of optical patterns.

Įmonė: Gravera

UAB „Gravera“, įkurta 1994 m., yra viena seniausių stiklo apdirbimo įmonių Lietuvoje, įkurta po šalies nepriklausomybės paskelbimo.

Stiprybės:

  • Modernios technologijos: leidžia užsakymus vykdyti maksimaliai greitai ir kokybiškai. Užsakymų kokybę užtikrina įmonės laboratorija, o gaminama produkcija žymima CE ženklinimu.
  • Patirtis: įmonės branduolį sudaro patyrę, profesionalūs darbuotojai, ne vieną dešimtmetį dirbantys stiklo pramonėje.
  • Įmonės plėtra: nuolat tobulėjame, plečiame įmonės pajėgumus, siūlome vis platesnį ir modernesnį stiklo ir jo palydinčių medžiagų apdirbimo ir produkcijos asortimentą.
  • Vertinimas užsienyje: šiuo metu įmonė eksportuoja virš 40 proc. savo produkcijos į Skandinavijos šalis, Vokietiją, Angliją ir Baltijos šalis.

Dizainerė: Sandra Kasperavičienė

Neo

The 5X5® cooperation with pilipili resulted in the development of a wood chipper for the private market. The combination of leading technology with a user-friendly and attractive design results in an unconventional but very handy and efficient wood chipper, perfectly suited for use in the home garden.

Įmonė: Eliet

What started as a business run by one man with a vision, Emiel Lietaer, has scaled up into a strong international market player in garden machines. The two fundamentals of their successful company strategy are: specialisation in niche markets and continuous innovation. Core of the company is the Eliet Creative LabTM, where ideas are captured and turned into new products.

Dizaino komanda: Pilipili

Steven Dehollander and Adriaan Debruyne founded pilipili Product Design in 1996. 25 years later pilipili works for both national and international companies and has won several awards, including a Henry van de Velde and Red Dot Design Award. The multidisciplinary design team includes specialists in styling, engineering and high-end 3D CAD. Thanks to this multiple talent and knowledge, the pilipili team can carry out a project from start to finish, from brainstorm to branding.

MOOD

With the Mood fume hood, Novy has a special 2-in-1 element in their range. Design and atmosphere are the basic principles of Mood. It is therefore both an efficient cooker hood and a lighting element. In 2016, Mood came on the market in white and later black.

Mix & match

Mood comes with two white ceiling elements as standard, although there is also the choice of black black elements there. Those who want an even more striking statement piece go for a ceiling tile in white or black. Mood can be mixed and matched to give every kitchen the right atmosphere.

Create your own atmosphere

Mood is a customisable lighting element. This means that light intensity and colour warmth are adjustable. So you can choose between a warm and atmospheric white, or a colder and functional white. The LED strips are also energy-efficient.

Silent power

Not only is this cooker hood cleverly designed, it is also incredibly quiet. The sleek look hides the innovative recirculation technology. Thanks to that system, smells are dealt with indoors and you have no heat loss through exhaust to the outside

Įmonė: Novy

Founded in 1907, Novy is the specialist in extractor hoods, cooktops and lighting. Design, quality, craftsmanship and innovation characterise the products of this Belgian company. Development and production still take place in Kuurne, West Flanders. Today, Novy employs some 300 people and is the market leader in cooker hoods in Belgium. But Novy is known far beyond the country’s borders. The brand has its own branches in France, Germany, the Netherlands, Switzerland, the UK and distributors in Austria, Italy, Spain, the Czech Republic, Poland, Denmark, Sweden, Norway, Lithuania, Estonia and Israel.

Dizaineriai

David Pas

David Pas coordinates the Design Lab at VERHAERT, an innovation centre that coaches companies in designing new products and systems with an added value. Design and innovation are his passion. Combined with his long experience, this results in thought-through design strategies that lead to ground-breaking products for strong brands. His customers include AB Inbev, Bosch, Coca-Cola, Friesland Campina and Siemens.

Orlando Thuysbaert

Orlando Thuysbaert studied product design. In 2012 he started the company Absintt with two of his fellow students. Absintt does not consider innovation to be a necessary evil but an essential element of the corporate strategy. Absintt hence helps companies to define the right strategic objectives, which makes the designing process more relevant, efficient and fun. Absintt has over 70 customers worldwide.

ANNA

The circular sneaker, made from recycled natural materials, designed for disassembly.

The textile and fashion industry is one of the most polluting industries worldwide, generating countless tons of waste.
Our goal was to find a way to reduce this textile waste by reusing and upcycling it.

The ANNA sneaker is an exemplary case of what can be done with this upcycled material, fitted into a hip and marketable product.

Made from recycling. Designed for recycling.

This design limits the amount of new virgin materials needed in the end product and therefore significantly reduces its ecological footprint. At the end of its lifetime, the sneaker can be easily taken apart and the reclaimed materials are to be reused for a new purpose.

The upper knitted part of the sneaker is made from recycled denim fibres in combination with natural Lenzing™, Lyocell and Lenzing™ Viscose Color fibres, eliminating the final dyeing process.

Instead of using glue, the limited number of parts are stitched together and can be separated easily. A zipper helps to put on the shoe and ensures an easy fit.

ANNA is a low impact product: using recycled material and eliminating the dyeing process results in huge water and CO2 savings compared to the use of standard virgin cotton; selecting a local circular supply chain reduces the global transportation footprint; and it is made from natural biodegradable fibres, avoiding plastic waste pollution.

And most importantly: it looks fashionable, doesn’t it ?

Įmonė: ESG

European Spinning Group (ESG) is a Flemish family business focusing on textiles, both for production and distribution of textile yarns for a variety of markets (interior textiles, clothing, technical textiles). As a result of partnerships with clients, suppliers, knowledge institutions and others, ESG develops custom products and solutions that contribute globally to a more creative, effective and durable textile industry.

The textile and fabrication industries in Flanders, together with a number of other partners like collectors and sorters, play a crucial role in the circulair textile economy. We believe strongly that this cross pollination will unite the creative sector, the social economy, the local textile industry and educational and research partners again.

Our participation in the Design 5×5 trajectory forms the bridge between professional and young designers. Aiming at, through a socially influential innovation process, researching different product and market possibilities for upcycled textiles; developing a new “ESG Green” product with a strong positive ecological impact for Interieur 2018; and sharing our story and process from collection till product creation with the world, to inspire people, designers and companies.

Dizaineriai

CREAX

CREAX speeds up the innovation – and R&D process by offering both ideas and solutions. This is the result of a unique and characteristic methodology, and the transfer of knowledge between different sectors. The combination of the external CREAX mindset with company specific knowledge and expertise results in a motor for innovation.

The basic philosophy of CREAX starts from the idea that ‘somebody somewhere already solved your problem’. The current knowledge economy leads to knowledge being abundantly present and available. By transmitting ideas, solutions and technologies across industries and domains, CREAX combines their specific point of view about technology with the focused knowledge of their customers.

Knitwear Lab

Development of industrial knitting for fashion, shoes and technical applications.

Knitwear Lab is driven by its love for industrial knitwear. In our Lab we develop stitches, knit designs, design collections and take care of productions.
Our design team helps you on a strategic level to integrate knits into your collection.

Sowsies

Remarkably quiet! Sowsies uses AKOMO production waste as acoustic filler. It is an airy, hip and playfully configurable seating element. A wink, remarkably quiet, and suitable for many interiors!

Įmonė: Akomo

At ISOMO, they use expanded polystyrene as a raw material for the production of high-quality insulation materials. In addition to the production of EPS, they also process melamine foam. This is a flexible, open-cell foam with good thermal and especially excellent acoustic properties. In addition to the thermal and acoustic aspects, the foam has many other advantages.

Under the name AKOMO, they offer melamine foam in the form of acoustic lighting, objects and panels. In this case, the foam is given a finish, which allows them to offer it in numerous colours. They have their own collection, but also create custom projects.

Dizaino komanda: BLACKBIRDS

We are a design agency for packaging and product innovation.

We help our clients become more sustainable and impactful with design.

Step by step and product by product!

Space-R™

What if walls were flexible

Having a space to work (together) and hold meetings is crucial for employees’ well-being, health and productivity. But difficult building knots and the various interveners in projects often cause a lot of problems and frustrations. It takes a lot of time, energy and money to (re)install walls. With Space-R, those problems are a thing of the past. The plug-and-play wall profiles are easy to place and move, without damaging the ceiling or floor. And without compromising on design, because you can mix and match different materials. Space-R is also a top solution in terms of acoustics.

Įmonė: AVC Gemino

AVC GEMINO BVBA innovates and inspires with solutions for design walls and partitions, while integrating this into an interior or office concept. All our products are our own developments, based on own aluminum profile designs with glass.

AVC is located in Kortrijk, in the innovative businesspark Evolis. Here, the production and service points are situated, together with our inspiration centre. Internationally we operate with branches and distribution points in Padova, Parijs, Genève, Stockholm, Poznan, New York, Johannesburg, Tel Aviv and Beirut.

In 2015, AVC acquired the Italian company Gemino, which had been specialising in office partitions since 2005, on an international scale. Before this, AVC and Gemino had joined in a partnership of almost 10 years for the co-design of office partition solutions, among which the grid concept, and the inspiration base fort his project. Since 2016, AVC’s official name is AVC Gemino.

Dizaineriai:

Roel Vandebeek

In 1994 studeerde Roel Vandebeek af aan LUCA School of Arts in Genk. Roel is een allround ontwerper die actief is op verschillende terreinen binnen de vormgeving. Hij richtte zijn eigen bureau op eind ’96 en werkt sindsdien voor diverse nationale en internationale bedrijven in zeer uiteenlopende sectoren. Zijn ontwerpen zijn doordacht, bevreemdend en toch vertrouwd. Het zijn originele, verrassende producten met een vleugje humor.

Projectmatig werkt hij ook samen met architecten wat betreft interieurprojecten en openbare ruimten.

Momenteel loopt de eerste expo in het subliem gerenoveerde Thor Central (tot eind november). Het biedt een introductie in de wereld van Roel Vandebeek. Met zijn nieuwe concept “Objet Portrait” capteert hij de identiteit van 9 bekende Inspiratoren in unieke objecten, installaties en gebruiksvoorwerpen. Met deze “portretten” combineert Roel zijn luisterbereidheid en eigenzinnigheid. En hij blikt terug op 20 jaar als professioneel vormgever.

 

Studio Ponton

Brecht Lamote studied product development at Universiteit Antwerpen. After gaining experience in various projects during several years, he founded Studio Ponton in 2018. As a freelance designer, his main focus lies on the combination of technical innovation, simplicity, sustainable choice of materials and a highly efficient production process. Collaboration on this project offers him a unique shot and opportunity at designing different aspects of the production process, and developing a brand new product.

Sekite socialiniuose tinkluose

Naujienlaiškis

.

Visos teisės saugomos: dizainaskaune.lt 2020