UNESCO Dizaino miestų tinklas: Saint- Étiennie

2021-12-20

UNESCO Dizaino miestų tinklas: Saint- Étiennie

Saint- Étiennie  – miestas, esantis vidurio rytų Prancūzijoje, Centriniame masyve. Netoli kelio, jungiančio Toulouse ir Lyon. Saint-Étennie metropolis yra trečiasis pagal gyventojų skaičių po Grenoble Alpių bei Lyon.  

Ilgą laiką žinomas kaip Prancūzijos regiono pagrindinis anglies kasybos centras, pramoninis miestas Saint- Étiennie vykdo miesto atnaujinimo programą ir siekia tapti XXI amžiaus dizaino miestu.  

Nuo pramoninio iki vizionieriškojo miesto 

1987 m. įkurtas  Saint-Étienne Métropole  modernaus ir šiuolaikinio meno muziejus (Musée d’art moderne et contemporain de Saint-Étienne Métropole, MAMC+ 

Tai pirmasis regioninis modernaus meno muziejus Prancūzijoje, eksponuojantis XX amžiaus kūrinius, senojo meno, fotografijų bei dizaino kolekcijas. Dažnai besikeičiančios parodos supažindina lankytojus ne vien su šiuolaikine tarptautinių kūrėjų, tačiau ir su jaunosios kartos menininkų kūryba. 

1990 m. – La Rotonde – vienintelis Prancūzijoje mokslo centras. Jis pripažįstamas kaip idėjų ir naujovių laboratorija, kuri savo daugiadisciplinine veikla padeda didinti ir stiprinti gebėjimą kelti klausimus mokslinės kultūros srityje, siekiant dalytis žiniomis, atsiverti ir prisitaikyti bei siekti kolektyvinės žinių pažangos. 

 Nuo 1998 m.  Saint- Étiennie aukštoji dizaino ir meno mokyklos organizuojama “Biennale Internationale Design Saint-Etienne” 

Tai tarptautinis, vienas geriausiai žinomų dizaino lauko įvykių Europoje. Kviečiantis vietinius ir kitų šalių įvairių sričių dizainerius, įmones bei studentus jungtis bendradarbiavimui, siekiant dizaino pagalba iškelti vis skirtingas, tačiau aktualias temas: ekologiją, socialinius ir ekonominius visuomenės perversmus, empatiją, nuolatinį laiko trūkumą. Taip pat nuo 2015 m., minimas vis kito krašto kūrybiškumas  : 2015 m. – Seoul, 2017 m.- Detroit, 2019 m. – Kinijos dizaino miestai, 2022  m. – Afrika.  

Organizuodama veiklas, parodas, seminarus Biennale orientuojasi ne tik į plačiąją visuomenės dalį, tačiau ir į vaikus, šeimas, neįgaliuosius: rengiamos vaikų dirbtuvės, ekskursijos šeimoms, vyksta vertimai gestų kalba.  

2022 m. “Biennale Internationale Design Saint-Etiennetema – dvylipumas.

Renginyje bus skatinama kalbėtis diskusiją, prieštarą keliančiais klausimais, dizainą pažinti kaip prie visuomenės pokyčių prisitaikantį, atsakymų ir išeities ieškantį veiksnį.  

Renginyje bus akcentuojama Afrika – žemynas, esantis šiuolaikinių ekologinių ir politinių problemų centre. Tai atsispindės parodoje –  “Singular and Plural”. Be šios, bus pristatomos dar penkios pagrindinės parodos:
At home – Panorama de nos vies domestiques Autofiction  – Une biographie de l’objet automobile
Singulier plurielles – Dans les Afriques contemporaines
Dépliages – Corps/accord avec l’objet industriel
Le monde, sinon rien – Rêver, apprendre, renouer
À l’intérieur de la production- Débats sur le design.

Nuo 2005 m. veikia “Cité du design” dizaino tyrinėjimo, meno bei mokslo platforma.

2009 m. iš senojo ginklų fabriko gimsta garsioji La Platine– inovatyvios konstrukcijos pastatas, kurio stogą dengia 14 000 fotovoltinių trikampių, padedančių itin efektyviai naudoti energiją. Tai viešoji erdvė, kurioje įkomponuotos parodų salės, restoranas, šiltnamis, įvairios auditorijos bei biblioteka. Ši vieta traukia žmones ir dėl “La Platine” apžvalgos aikštelės, nuo kurios 360° kampu matomas visas miestas.  

Nuo 2010 m. “Cité du design” ir Saint-Étiennie aukštoji dizaino ir meno mokykla priklauso tai pačiai struktūrai ir siekia bendrų tikslų: per kūrybą ir meną plėtoti inovacijas bei mokslinius tyrimus.

 Nuo 2010 m. Saint-Étiennie įstoja į UNESCO Cretive Cities of design miestų tinklą.

Saint- Étiennie – pirmasis Prancūzijos miestas, įsitraukęs į UNESCO Creative Cities of design miestų tinklą. Šis veiksnys paskatino į politikos atnaujinimą įtraukti ir dizainą, rūpintis šios sferos praplėtimu ir įkomponavimu į kasdienį miesto gyvenimą. Išryškinamos įvairios dizaino sritys: skaitmeninis dizainas, paslaugų dizainas, grafinis dizainas, pramoninis dizainas bei produktų dizainas.  

2013 m. Saint-Étienne Metropole pelnė apdovanojimą “Design Management Europe 2013”, kuriuo buvo įvertintas dizaino vadybos indėlis į 17 Europos šalių įmonių ir viešųjų tarnybų strategijų sėkmę.  

Daugiau informacijos: www.citedudesign.com/en

Photo @C.Pierot

Sekite socialiniuose tinkluose

Naujienlaiškis

.

Visos teisės saugomos: dizainaskaune.lt 2020