UNESCO Dizaino miestų tinklas: Graz

2021-12-30

UNESCO Dizaino miestų tinklas: Graz

Graz – antras pagal dydį Austrijos miestas, Styria federalinės žemės (Bundesland) sostinė. Įsikūręs prie Mur upės tarp Styrian Alps ir Graz Basin. Tai pramonės centras, kuriame įsikūrusios plieno bei geležies gamyklos, alaus daryklos, automobilių gamybos centrai, aktyvi vaisių, vyno bei grūdinės kultūros prekyba. Graz taip pat įvardinamas universitetiniu, išsilavinimo miestu, čia studijuoja apie 61 000 studentų.

1811 m. įkurtas Steiermärkisches Landesmuseum Joanneum (nuo 2009 m. pervadintas į Universalmuseum Joanneum) – seniausias muziejus Austrijoje, turintis itin gausias istorines bei meno kolekcijas.
1963 m. Įkurtas Kunst-Universität Graz – muzikos ir scenos menų universitetas. Jo šaknys siejamos su Akademischer Musikverein muzikos mokykla, įkurta 1816 m. Dėl šios priežasties Kunst-Universität Graz laikomas seniausiu muzikos universitetu Austrijoje.

1999 m. Graz senamiesčio dalis įtraukiama į UNESCO pasaulio kultūros paveldo sąrašą.

Architektūriniai objektai:
Graz Landhaus – renesansiniai Styria dvarininkų susirinkimų rūmai
Rathaus der Stadt Graz – senamiestyje esanti, vėlyvojo istorizmo ir senojo vokiečių stiliaus rotušė
Graz Cathedral – vitražų bei gotikinių freskų tapybos kupina katedra
Mausoleum Kaiser Ferdinands II – mauzoliejus, sudarytas iš dviejų skirtingų pastatų. Tai vienas svarbiausių pereinamojo laikotarpio ( iš renesanso į baroką ), manierizmo architektūros paminklų Austrijoje

Pramonę keičia kultūra

2003 m. Graz tampa Europos kultūros sostine
2003 m. sukuriama Murinsel – plieno konstrukcijos sala, Mur upę jungianti su miestu. Tai buvo poilsio, kavinės zona, kuri po atnaujinimo ir 2017 m. naujojo atidarymo pertransformuota į parodų ir meno prekybos vietą.
2003 m. atidaryta Kunsthaus – Graz meno galerija, kuri koncentruojasi į šiuolaikinį meną. Šis pasatas skirtas Arnoldui Švarcnegeriui, kilusiam iš Graz.
2007 m. buvo įkurta Creative Industries Styria draugija, kurios veikla susijusi su kūrybinių industrijų bei prekybos ir pramonės įmonių santykių kūrimu.
Nuo 2011 m. Graz priklauso UNESCO Kūrybinių miestų tinklui
Miestas vadovaujasi nuomone, jog dizainas turi būti matomas ir pastebimas visose gyvenimo srityse, pasitarnauti žmogui kasdienybėje. Skatinamas suvokimas, kad dizainas, tai požiūris į miesto kultūrą, kurioje apgalvotas gyvenamosios aplinkos projektavimas – svarbiausia vertybė. O žmogus – dizaino inovacijų centras.
“ Creative Industries Styria “ remia Graz, kaip UNESCO dizaino miesto, plėtrą. Draugija koncepcijos ir veiklos klausimais bendradarbiauja su mero administracijos pastate įsteigtu specialiu skyriumi – the City of Design Coordination Office.

2013 m. buvo įsteigta „Smart City“ rajono valdyba, kuri plėtojo Graz Waagner-Biro rajono transformavimo į tvaraus, mažai taršaus, taupančio energiją bei išteklius miesto projektą.

Įvykiai ir renginiai

Designmonat Graz – mėnesio trukmės dizaino festivalis, vykstantis nuo 2009 m. Programoje – įvairios dizainerių parodos, paskaitos, seminarai, pristatymai bei ekskursijos. Festivalio metu apie dizainą kalbama ne kaip apie stilių, puošybą, bet kaip apie plėtros kūrimo procesą, dizaino transformacinę galią visuomenėje.
Designforum Steiermark – regioninių ir tarptautinių dizainerių, dizaino institucijų platforma bei parodų, dirbtuvių, projektų vystymo erdvė. Pradėjo veikti nuo 2010 m. Svarbiausias „Designforum Steiermark“ uždavinys – supažindinti visuomenę su dizaino verte ir ugdyti jos sąmoningumą šiuo klausimu.
Joanneumsviertel– tai kultūrinis kompleksas Graz miesto centre, kurį sudaro trys muziejai, trijuose skirtinguose istoriniuose pastatuose:
Neue Galerie, Natural History Museum, ir Multimedia Collections. 2011 m. užbaigtame projekte buvo ne tik visiškai atnaujinti esami pastatai, bet ir įrengtas naujas lankytojų centras. Po žeme, buvusio sodo teritorijoje, įrengtas dviejų lygių ‘sparnas’, jungiantis tris istorinių muziejų ir Valstybinės bibliotekos pastatus. Taip pat apima centralizuotą vestibiulį, laikinų parodų erdves, saugyklas, biblioteką, auditoriją ir įvairias lankytojams skirtas patalpas, įskaitant kavinę-restoraną ir parduotuvę.
Design City Guide Graz – 2012 m. išleistas Graz miesto dizaino vadovas. Tai leidinys, kuriame įvairūs dizaino ir meno sferų žmonės pateikia patarimų apie šio miesto lankymą: maistą, apgyvendinimą, įvairias apsipirkinėjimo vietas. Leidinys – gidas leidžia pažinti miesto geografinius objektus, žvelgiant į viską per dizaino prizmę.
Design Transfer – nuo 2016 m. veikiantis projektas, motyvuojantis įmones imtis dizaino mąstymo [„design thinking“] metodikos, kuris veikia 3 etapais :
1. CIS Design Support – pirminė konsultacija įmonėje
2. Design Check – šio etapo metu nagrinėjama dabartinis įmonės santykis su dizainu, rengiamose dirbtuvėse taikomi tokie metodai kaip kūrybinis/dizaino mąstymas ir vertinamas kūrybinis potencialas.
3. CIS Design Connect – paskutinio etapo metu ieškoma tinkamų partnerių, siunčiami kvietimai, organizuojami konkursai.

Daugiau informacijos: www.cityofdesign.graz.at

Photo @Harry Schiffer Photodesign

Sekite socialiniuose tinkluose

Naujienlaiškis

.

Visos teisės saugomos: dizainaskaune.lt 2020